Jaké je bydlení na Ostravsku?

Jaké je bydlení na Ostravsku a Karvinsku? Co říkají zkušenosti jednoho z tamních obyvatel na pracovní, kulturní a sociální oblast žití? Přečtěte si krátký článek, ve kterém se dozvíte, jaké je bydlení na Ostravsku a Karvinsku od „Ostraváka“, který pochází z Orlové a žil v těchto oblastech více než 20 let.

Pracovní oblast

Jak se může zdát, kraj s mnoha průmyslovými společnostmi skýtá velké množství pracovních míst. Většina nabízených pracovních pozic je dělnických. Pro oblast je typická Ostravsko-karvinská uhelná pánev, která poskytuje pracovní příležitosti především horníkům. Ostravsko-Karvinsko lze považovat za oblast s těžkým průmyslem, a nikoliv místem s dominantou sektoru služeb.

Kulturní oblast

V lokaci se nabízí mnoho možností, jak se kulturně vyžít. Přes historický Landek, zámky, hrady, až po kulturní centra, střediska, kina a jiná kulturní zařízení. Nutno podotknout, že vysokou koncentraci těchto míst lze očekávat pouze v samotném srdci Ostravy. Hustota klesá s menšími městy a periferiemi. Naopak se na Ostravsku a Karvinsku vyskytuje vysoké množství restauračních zařízení, což potěší zejména obyvatele, kteří si potřebuji někde odpočinout po náročném dni.


Sociální oblast

Z proběhlých dat Českého statistické úřadu vyplývá, že se v těchto oblastech nachází nejvíce lidí, kteří zažádali o příspěvek v hmotné nouzi či jiný „sociální“ příspěvek. Podobně jako v Ústeckém kraji se i zde vyskytují sociálně vyloučené lokality, ve kterých je nízká vzdělanost, vysoká kriminalita, míra nezaměstnanosti i sociálních problémů.

Co říct na závěr? Je to kraj tvrdý, poctivé a těžké práce, s omezenou paletou a výskytem služeb a též nezdravým životním prostředím, kterému přispívá Polsko i některé průmyslové společnosti v kraji. Oblast se vám ale odmění krásou Beskyd, přilehlou přírodou, cenově výhodným bydlením a relativně hustou síti cyklostezek.

About

Posted on 26.5.2020, 9:48 By
Categories: Nezařazené